This timetable is linked directly to the University on-line room bookings system. For technical reasons some events may not currently be displayed, for example events taking place in departmentally owned rooms.

Semester 1 = Weeks 1-12
Semester 2 = Weeks 20-27, 31-34

Please note these are the 'standard University weeks' for most undergraduate teaching. Please check with your Department if your Programme has an alternative start date.

Please follow the link from the week numbers to see the dates for each week of the academic year.

  • Additionally, many tutorials, seminars and practicals offer a choice of sessions. Please contact the department to confirm these options.

Unit Code Unit Title Group Activity Day Start Time End Time University Weeks Room No (Where Known) Location (Where Known) Lecturer/Staff Contact
RUS103 Russian for Beginners (I) I ORAL Friday 12:00 13:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS103 Russian for Beginners (I) II ORAL Friday 13:00 14:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS103 Russian for Beginners (I) A COMPRE Thursday 14:00 15:00 4-9, 11-15 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS103 Russian for Beginners (I) B COMPRE Thursday 15:00 16:00 4-9, 11-15 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS103 Russian for Beginners (I) A COMPRE Tuesday 12:00 13:00 4-9, 11-15 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS103 Russian for Beginners (I) B COMPRE Tuesday 13:00 14:00 4-9, 11-15 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS103 Russian for Beginners (I) GRAMM Monday 11:00 12:00 4-9, 11-15 9MS-G14 9 Mappin Street Bermel,Neil
RUS103 Russian for Beginners (I) III ORAL Friday 16:00 17:00 4-9, 11-15 JB-215 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS103 Russian for Beginners (I) A COMPRE Wednesday 12:00 13:00 4-9, 11-15 JW-SR02 Jessop West Fergus,Adam
RUS103 Russian for Beginners (I) B COMPRE Wednesday 13:00 14:00 4-9, 11-15 JW-SR02 Jessop West Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) A COMPRE Tuesday 12:00 13:00 23-31, 35-37 38MS-G05 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) B COMPRE Tuesday 13:00 14:00 23-31, 35-37 38MS-G05 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) GRAMM Monday 11:00 12:00 23-24, 26-31, 35, 37 HI-F28 Hicks Building Bermel,Neil
RUS104 Russian for Beginners (II) GRAMM Monday 11:00 12:00 25 HI-F28 Hicks Building Bermel,Neil
RUS104 Russian for Beginners (II) I ORAL Friday 12:00 13:00 23-31, 35-37 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS104 Russian for Beginners (II) II ORAL Friday 13:00 14:00 23-31, 35-37 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS104 Russian for Beginners (II) III ORAL Friday 16:00 17:00 23-31, 35-37 JW-SR08 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS104 Russian for Beginners (II) A COMPRE Thursday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR03 Jessop West Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) A COMPRE Thursday 15:00 16:00 23-31, 35-37 JW-SR03 Jessop West Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) A COMPRE Wednesday 12:00 13:00 23-31, 35-37 JW-SR02 Jessop West Fergus,Adam
RUS104 Russian for Beginners (II) B COMPRE Wednesday 13:00 14:00 23-31, 35-37 JW-SR02 Jessop West Fergus,Adam
RUS105 Russian Language I O1 ORAL Friday 14:00 15:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS105 Russian Language I O2 ORAL Friday 15:00 16:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS105 Russian Language I C1 COMPRE Thursday 09:00 10:00 4-9, 11-15 9MS-G13 9 Mappin Street Nedialkova,Liudmila
RUS105 Russian Language I GRAMM Monday 16:00 17:00 4-9, 11-15 HI-LT04 Hicks Building Bermel,Neil
RUS105 Russian Language I C1 COMPRE Tuesday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS105 Russian Language I C2 COMPRE Thursday 10:00 11:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS105 Russian Language I C2 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II GRAMM Monday 16:00 17:00 23-31, 35, 37 HI-LT09 Hicks Building Bermel,Neil
RUS106 Russian Language II O1 ORAL Friday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II O2 ORAL Friday 15:00 16:00 23-31, 35-36 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II C1 COMPRE Thursday 09:00 10:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II C2 COMPRE Thursday 10:00 11:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II C1 COMPRE Tuesday 09:00 10:00 23-31, 35-37 JW-HUB01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS106 Russian Language II C2 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS113 Czech I ORAL Thursday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JW-HUB01 Jessop West Bermel,Neil
RUS117 The Soviet Union 1917-1991 SEM Monday 09:00 11:00 4-9, 11-15 PLB-E06 Pam Liversidge Building Brandist,Craig
RUS120 Introduction to Russian Culture SEM Thursday 10:00 12:00 23-31, 35-37 38MS-205 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS120 Introduction to Russian Culture SEM Thursday 10:00 12:00 4-9, 11-15 DB-D17a Dainton Building Brandist,Craig
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 FILM Thursday 18:00 20:30 5, 9, 13 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 ORAL Friday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JW-HUB01 Jessop West Knittl,Ludek
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 COMPRE Thursday 12:00 13:00 4-9, 11-15 JW-230 Jessop West Knittl,Ludek
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 ORAL Thursday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JW-HUB01 Jessop West Bermel,Neil
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR01 Jessop West Bermel,Neil
RUS121 Czech Language and Culture for Beginners 1 SEM Tuesday 16:00 17:00 4-9, 11-15 JW-HUB04 Jessop West Knittl,Ludek
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 ORAL Friday 09:00 10:00 23-31, 35-36 38MS-G04 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 ORAL Thursday 09:00 10:00 23-31, 35-37 38MS-105 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 FILM Thursday 18:00 20:30 23, 27, 31 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 COMPRE Thursday 12:00 13:00 23-31, 35 JW-230 Jessop West Knittl,Ludek
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR06 Jessop West Bermel,Neil
RUS122 Czech Language and Culture for Beginners 2 SEM Tuesday 16:00 17:00 23-31, 35-37 JW-SR07 Jessop West Knittl,Ludek
RUS123 Polish Language and Culture for Beginners 1 LECSEM Wednesday 12:00 13:00 4-9, 11-15 GR301-B19 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS123 Polish Language and Culture for Beginners 1 SEM Wednesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS123 Polish Language and Culture for Beginners 1 LECSEM Monday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS124 Polish Language and Culture for Beginners 2 COMPRE Wednesday 12:00 13:00 23-31, 35-37 GR301-A1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS124 Polish Language and Culture for Beginners 2 SEM Wednesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS124 Polish Language and Culture for Beginners 2 GRAMM Monday 14:00 15:00 23-31, 35, 37 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS125 History of East-Central Europe I SEM Wednesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS125 History of East-Central Europe I SEM Tuesday 16:00 17:00 4-9, 11-15 JW-HUB04 Jessop West Knittl,Ludek
RUS126 History of East-Central Europe II SEM Wednesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS126 History of East-Central Europe II SEM Tuesday 16:00 17:00 23-31, 35-37 JW-SR07 Jessop West Knittl,Ludek
RUS127 Introduction to Russian Culture SEM Thursday 10:00 12:00 23-31, 35-37 38MS-205 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS128 Beginners' Russian For All I COMPRE Monday 16:00 18:00 4-9, 11-14 9MS-G14 9 Mappin Street  
RUS128 Beginners' Russian For All I ORAL Wednesday 16:00 17:00 4-9, 11-15 JW-SR08 Jessop West  
RUS129 Beginners' Russian For All II COMPRE Monday 16:00 18:00 23-31, 35, 37 JB-207 Jessop Building  
RUS129 Beginners' Russian For All II ORAL Wednesday 16:00 17:00 23-31, 35-37 JW-SR08 Jessop West  
RUS2013 Dostoevsky LECSEM Thursday 16:00 18:00 4-9, 11-15 PC-B51a Portobello Centre Fergus,Adam
RUS2015 Reading the Revolution LECSEM Thursday 16:00 18:00 23-31, 35-37 PC-B51a Portobello Centre Fergus,Adam
RUS205 Russian Language Skills (I) Course A COMPRE Wednesday 11:00 12:00 4-9, 11-15 GR301-A1 301 Glossop Road Fergus,Adam
RUS205 Russian Language Skills (I) Course A COMPRE Monday 15:00 16:00 4-9, 11-15 38MS-105 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS205 Russian Language Skills (I) Course A ORAL Thursday 11:00 12:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS205 Russian Language Skills (I) Course A ORAL Tuesday 15:00 16:00 4-9, 11-15 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS206 Russian Language Skills (II) Course A COMPRE Monday 15:00 16:00 23-31, 35, 37 JW-SR06 Jessop West Fergus,Adam
RUS206 Russian Language Skills (II) Course A ORAL Thursday 11:00 12:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS206 Russian Language Skills (II) Course A ORAL Tuesday 15:00 16:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS206 Russian Language Skills (II) Course A COMPRE Wednesday 11:00 12:00 23-31, 35-36 RRB-A85 Richard Roberts Building Fergus,Adam
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B O1 ORAL Friday 14:00 15:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B O2 ORAL Friday 15:00 16:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B C1 COMPRE Thursday 09:00 10:00 4-9, 11-15 9MS-G13 9 Mappin Street Nedialkova,Liudmila
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B GRAMM Monday 16:00 17:00 4-9, 11-15 HI-LT04 Hicks Building Bermel,Neil
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B C1 COMPRE Tuesday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B C2 COMPRE Thursday 10:00 11:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS207 Russian Language Skills (I) Course B C2 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B GRAMM Monday 16:00 17:00 23-31, 35, 37 HI-LT09 Hicks Building Bermel,Neil
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B O1 ORAL Friday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B O2 ORAL Friday 15:00 16:00 23-31, 35-36 JB-207 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B C1 COMPRE Thursday 09:00 10:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B C2 COMPRE Thursday 10:00 11:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B C1 COMPRE Tuesday 09:00 10:00 23-31, 35-37 JW-HUB01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS208 Russian Language Skills (II) Course B C2 COMPRE Tuesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS209 Russian Intermediate Translation Skills (Course B) LECSEM Tuesday 16:00 18:00 23-31, 35-36 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS209 Russian Intermediate Translation Skills (Course B) LECSEM Tuesday 16:00 18:00 4-9, 11-15 38MS-201 38 Mappin Street Fergus,Adam
RUS209 Russian Intermediate Translation Skills (Course B) TRANS Thursday 11:00 12:00 4-9, 11-15 JW-SR03 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS223 Czech I FILM Thursday 18:00 20:30 5, 9, 13 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS223 Czech I ORAL Friday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JW-HUB01 Jessop West Knittl,Ludek
RUS223 Czech I COMPRE Thursday 12:00 13:00 4-9, 11-15 JW-230 Jessop West Knittl,Ludek
RUS223 Czech I ORAL Thursday 09:00 10:00 4-9, 11-15 JW-HUB01 Jessop West Bermel,Neil
RUS223 Czech I COMPRE Tuesday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR01 Jessop West Bermel,Neil
RUS224 Czech II ORAL Friday 09:00 10:00 23-31, 35-36 38MS-G04 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS224 Czech II ORAL Thursday 09:00 10:00 23-31, 35-37 38MS-105 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS224 Czech II FILM Thursday 18:00 20:30 23, 27, 31 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS224 Czech II COMPRE Thursday 12:00 13:00 23-31, 35 JW-230 Jessop West Knittl,Ludek
RUS224 Czech II COMPRE Tuesday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR06 Jessop West Bermel,Neil
RUS225 Polish I LECSEM Wednesday 12:00 13:00 4-9, 11-15 GR301-B19 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS225 Polish I LECSEM Monday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS226 Polish II COMPRE Wednesday 12:00 13:00 23-31, 35-37 GR301-A1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS226 Polish II GRAMM Monday 14:00 15:00 23-31, 35, 37 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS248 Studies in Czech Culture LECSEM Thursday 14:00 15:00 23-31, 35-37 JW-SR05 Jessop West Knittl,Ludek
RUS248 Studies in Czech Culture LECSEM Thursday 14:00 15:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Knittl,Ludek
RUS250 Studies in Polish Culture LECSEM Monday 16:00 17:00 23-31, 35, 37 IC-126 Information Commons Kowalska,Joanna
RUS250 Studies in Polish Culture LECSEM Monday 16:00 17:00 4-9, 11-15 JW-230 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS2633 The Russian Language and Russian Society SEM Thursday 14:00 15:00 5-9, 11, 13, 15 IC-126 Information Commons Bermel,Neil
RUS2633 The Russian Language and Russian Society SEM Wednesday 09:00 11:00 4-9, 11-15 IC-126 Information Commons Bermel,Neil
RUS269 Russian History and Society through Film FILM Monday 17:00 20:00 23-31, 35, 37 HI-LT05 Hicks Building Dobrenko,Evgeny
RUS269 Russian History and Society through Film SEM Monday 12:00 14:00 23-31, 35, 37 PC-B51a Portobello Centre Dobrenko,Evgeny
RUS269 Russian History and Society through Film SEM Wednesday 09:00 11:00 23-31, 35-37 RRB-A87 Richard Roberts Building Dobrenko,Evgeny
RUS3013 Dostoevsky LECSEM Thursday 16:00 18:00 4-9, 11-15 PC-B51a Portobello Centre Fergus,Adam
RUS3071 Czech Intermediate I GRAMM Monday 09:00 10:00 4-9, 11-15 38MS-102 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS3071 Czech Intermediate I SEM Tuesday 13:00 14:00 4-9, 11-15 38MS-G04 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS3071 Czech Intermediate I FILM Thursday 18:00 20:30 5, 9, 13 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS3071 Czech Intermediate I SEM Thursday 13:00 14:00 4-9, 11-15 JW-SR04 Jessop West Knittl,Ludek
RUS3072 Czech Intermediate II ORAL Tuesday 13:00 14:00 23-31, 35-37 38MS-G07 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS3072 Czech Intermediate II FILM Thursday 18:00 20:30 23, 27, 31 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS3072 Czech Intermediate II SEM Wednesday 13:00 14:00 23-31, 35-37 HI-F30 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS3072 Czech Intermediate II SEM Thursday 13:00 14:00 23-31, 35-37 PC-B51a Portobello Centre Knittl,Ludek
RUS3081 Polish Intermediate I COMPRE Wednesday 13:00 14:00 4-9, 11-15 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS3081 Polish Intermediate I GRAMM Monday 13:00 14:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS3082 Polish Intermediate II COMPRE Wednesday 13:00 14:00 23-31, 35-37 GR301-C1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS3082 Polish Intermediate II GRAMM Monday 13:00 14:00 23-31, 35, 37 JW-SRG03 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS3633 The Russian Language and Russian Society SEM Thursday 14:00 15:00 5-9, 11, 13, 15 IC-126 Information Commons Bermel,Neil
RUS3633 The Russian Language and Russian Society SEM Wednesday 09:00 11:00 4-9, 11-15 IC-126 Information Commons Bermel,Neil
RUS369 Russian History and Society through Film FILM Monday 17:00 20:00 23-31, 35, 37 HI-LT05 Hicks Building Dobrenko,Evgeny
RUS369 Russian History and Society through Film SEM Monday 12:00 14:00 23-31, 35, 37 PC-B51a Portobello Centre Dobrenko,Evgeny
RUS369 Russian History and Society through Film SEM Wednesday 09:00 11:00 23-31, 35-37 RRB-A87 Richard Roberts Building Dobrenko,Evgeny
RUS372 Russian Language Advanced (Minor Course B) I TRANS Thursday 11:00 12:00 4-9, 11-15 JW-SR03 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film SEM Tuesday 11:00 13:00 4-6, 8-9, 11 GR301-C5 301 Glossop Road Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film FILM Tuesday 16:00 19:00 4, 6, 8, 11 BROAD-LT10 Broad Lane Block Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film FILM Tuesday 17:00 20:00 5, 7, 9, 12-15 HI-LT07 Hicks Building Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film O1 ORAL Thursday 12:00 13:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film SEM Tuesday 11:00 13:00 7, 12-15 PC-C02 Portobello Centre Nedialkova,Liudmila
RUS378 Advanced Russian Through Film O2 ORAL Thursday 14:00 15:00 4-9, 11-15 RRB-A84 Richard Roberts Building Nedialkova,Liudmila
RUS381 Varieties of Written and Spoken Czech I GRAMM Friday 12:00 13:00 4-9, 11-15, 23-31, 35-36 38MS-G06 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS381 Varieties of Written and Spoken Czech I TRANS Thursday 11:00 12:00 4-9, 11-15 38MS-G04 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS381 Varieties of Written and Spoken Czech I ORAL Tuesday 15:00 16:00 4-9, 11-15 38MS-G04 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS381 Varieties of Written and Spoken Czech I FILM Thursday 18:00 20:30 5, 9, 13 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS382 Varieties of Written and Spoken Czech II GRAMM Friday 12:00 13:00 4-9, 11-15, 23-31, 35-36 38MS-G06 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS382 Varieties of Written and Spoken Czech II TRANS Thursday 11:00 12:00 23-31, 35-37 38MS-G04 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS382 Varieties of Written and Spoken Czech II FILM Thursday 18:00 20:30 23, 27, 31 HI-LT05 Hicks Building Knittl,Ludek
RUS382 Varieties of Written and Spoken Czech II GRAMM Tuesday 15:00 16:00 23-31, 35-37 JW-SR06 Jessop West Knittl,Ludek
RUS383 Varieties of Written and Spoken Polish I ORAL Wednesday 11:00 12:00 4-9, 11-15 GR301-B19 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS383 Varieties of Written and Spoken Polish I GRAMM Monday 15:00 16:00 4-9, 11-15 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS384 Varieties of Written and Spoken Polish II ORAL Wednesday 11:00 12:00 23-31, 35-37 GR301-A1 301 Glossop Road Kowalska,Joanna
RUS384 Varieties of Written and Spoken Polish II GRAMM Monday 15:00 16:00 23-31, 35, 37 JW-SR05 Jessop West Kowalska,Joanna
RUS385 Project in Czech Studies SEM Thursday 15:00 16:00 5, 7, 9, 11, 13, 15 38MS-G04 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS385 Project in Czech Studies SEM Wednesday 11:00 12:00 23, 25, 27, 29, 31, 36 38MS-G04 38 Mappin Street Knittl,Ludek
RUS389 Applied Russian Language Skills 2 ORAL Thursday 14:00 15:00 23-31, 35-36 JB-116 Jessop Building Nedialkova,Liudmila
RUS389 Applied Russian Language Skills 1 ORAL Thursday 12:00 13:00 23-31, 35-37 JW-SR01 Jessop West Nedialkova,Liudmila
RUS389 Applied Russian Language Skills SEM Tuesday 11:00 13:00 23-31, 35-37 JW-HUB04 Jessop West Dobrenko,Evgeny
RUS396 Advanced Translation from Russian into English TRANS Thursday 16:00 18:00 23-31, 35-37 38MS-104 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS396 Advanced Translation from Russian into English TRANS Thursday 16:00 18:00 4-9, 11-15 38MS-101 38 Mappin Street Bermel,Neil
RUS397 Advanced Russian Language and Russia Today II ORAL Monday 14:00 15:00 23-31, 35, 37 JW-SR06 Jessop West  
RUS397 Advanced Russian Language and Russia Today II COMPRE Tuesday 11:00 12:00 23-31, 35-37 JW-SR03 Jessop West  
RUS397 Advanced Russian Language and Russia Today II COMPRE Wednesday 12:00 13:00 23-31, 35-37 JW-SR05 Jessop West  
RUS6010 Advanced Translation from Russian LECSEM Tuesday 16:00 18:00 23, 25, 27, 29, 31, 36 38MS-G04 38 Mappin Street  
RUS6010 Advanced Translation from Russian LECSEM Tuesday 16:00 18:00 4, 6, 8, 10, 12, 14 38MS-G04 38 Mappin Street  
RUS6701 Critical Theory I (MUNDUS) SEM Tuesday 11:00 13:00 4-8 JW-SR05 Jessop West Brandist,Craig
RUS6701 Critical Theory I (MUNDUS) SEM Tuesday 11:00 13:00 9, 11-14 JW-SR05 Jessop West Brandist,Craig
RUS6711 Critical Theory II (MUNDUS) SEM Tuesday 11:00 13:00 23-31, 35-37 JW-HUB05 Jessop West de Berg,Henk

Directory of Modules for this department (Calendar Supplement II)

|

Western Bank, Sheffield, S10 2TN, UK