This timetable is linked directly to the University on-line room bookings system. For technical reasons some events may not currently be displayed, for example events taking place in departmentally owned rooms.

Semester 1 = Weeks 1-12
Semester 2 = Weeks 20-27, 31-34

Please note these are the 'standard University weeks' for most undergraduate teaching. Please check with your Department if your Programme has an alternative start date.

Please follow the link from the week numbers to see the dates for each week of the academic year.

  • Additionally, many tutorials, seminars and practicals offer a choice of sessions. Please contact the department to confirm these options.

Unit Code Unit Title Group Activity Day Start Time End Time University Weeks Room No (Where Known) Room Name (Where Known) Location (Where Known) Lecturer/Staff Contact
AAP21003 Primate and Human Evolution PRAC Thursday 12:00 14:00 24, 26, 28 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Kuykendall,Kevin
AAP21003 Primate and Human Evolution PRAC Tuesday 14:00 16:00 23, 25, 29-30, 34-35 HI-H05 Hicks - LT 9 (47) Hicks Building Kuykendall,Kevin
AAP220 Archaeology and Text LECT Friday 14:00 16:00 23-30, 34-35, 37 PC-B59b Seminar Room B59b (30) Portobello Centre Moreland,John
AAP234 Archaeology Matters 2 SEM Friday 10:00 10:30 23-24 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Cockrell,Timothy
AAP234 Archaeology Matters 2 SEM Friday 10:00 11:00 27, 35 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Cockrell,Timothy
AAP234 Archaeology Matters 3 SEM Friday 11:00 11:30 23-24 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Cockrell,Timothy
AAP234 Archaeology Matters 3 SEM Friday 11:00 12:00 27, 35 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Cockrell,Timothy
AAP234 Archaeology Matters PRES Wednesday 09:00 13:00 37 DIA-A11 DIA - LT 7 (160) Diamond Cockrell,Timothy
AAP234 Archaeology Matters WORKSHOP Wednesday 09:30 11:00 23-24 38MS-205 205 - Classroom 11 (20) 38 Mappin Street Merrony,Colin
AAP234 Archaeology Matters LECT Wednesday 10:00 12:00 26 38MS-205 205 - Classroom 11 (20) 38 Mappin Street Strapazzon,Guglielmo
AAP234 Archaeology Matters LANGSUP Wednesday 11:00 13:00 34 38MS-G03 G03 - Classroom 3 (20) 38 Mappin Street Valiou,Evdokia
AAP234 Archaeology Matters LANGSUP Wednesday 11:00 13:00 35 38MS-101 101 - Classroom 7 (20) 38 Mappin Street Valiou,Evdokia
AAP235 Science in Archaeology LECT Tuesday 10:00 13:00 14-15 BIO-B08 Materials Science Lab Ella Armitage Building Jackson,Caroline
AAP238 Minoans: Crete in the Bronze Age LECT Tuesday 10:00 12:00 23-30, 34-36 JW-317 JW - Hub 3 (10) Jessop West Bennet,John
AAP240 The Celtic West: from the fall of Rome to the Viking Age LECT Monday 09:00 10:00 23-30, 34, 37 JB-117 Seminar Room 117 (32) Jessop Building Moreland,John
AAP240 The Celtic West: from the fall of Rome to the Viking Age 1 SEM Monday 11:00 12:00 24, 26, 28, 30 RRB-A84 Seminar Room A84 (24) Richard Roberts Building Moreland,John
AAP240 The Celtic West: from the fall of Rome to the Viking Age 2 SEM Monday 14:00 15:00 24, 26, 28, 30 PLB-D07 PLB - Design Studio 1 - D07 (24) Pam Liversidge Building Moreland,John
AAP240 The Celtic West: from the fall of Rome to the Viking Age 1 SEM Thursday 10:00 11:00 35 PC-B57b Seminar Room B57b (30) Portobello Centre Moreland,John
AAP240 The Celtic West: from the fall of Rome to the Viking Age 2 SEM Thursday 11:00 12:00 35 PC-B57b Seminar Room B57b (30) Portobello Centre Moreland,John
AAP241 The Ancient Greek Economy LECT Tuesday 16:00 17:00 23, 25-26 JB-215 Seminar Room 215 (32) Jessop Building Bennet,John
AAP241 The Ancient Greek Economy LECT Tuesday 16:00 17:00 24, 28-30 JB-215 Seminar Room 215 (32) Jessop Building Rempel,Jane
AAP241 The Ancient Greek Economy LECT Tuesday 16:00 17:00 27 PC-B57b Seminar Room B57b (30) Portobello Centre Rempel,Jane
AAP241 The Ancient Greek Economy LECT Tuesday 16:00 17:00 34 PC-B57b Seminar Room B57b (30) Portobello Centre Rempel,Jane
AAP243 The Archaeology of Anglo-Saxon England 1 SEM Friday 14:00 15:00 14 BA-BB20 Seminar Room BB20 (15) Bartolome House Willmott,Hugh
AAP243 The Archaeology of Anglo-Saxon England 2 SEM Friday 15:00 16:00 14 BA-BB20 Seminar Room BB20 (15) Bartolome House Willmott,Hugh
AAP243 The Archaeology of Anglo-Saxon England LECT Tuesday 15:00 16:00 14 JB-117 Seminar Room 117 (32) Jessop Building Willmott,Hugh
AAP3000 Dissertation in Archaeology DIS Tuesday 11:00 12:00 28 PC-B59a Seminar Room B59a (30) Portobello Centre Merrony,Colin
AAP3000 Dissertation in Archaeology DIS Tuesday 11:00 12:30 34 PC-B57c Seminar Room B57c (30) Portobello Centre Merrony,Colin
AAP3001 Decoding the Landscape: integrated methods in landscape archaeology PRAC Thursday 09:00 12:00 14 38MS-101 101 - Classroom 7 (20) 38 Mappin Street Merrony,Colin
AAP3003 Catastrophes and Climate Change: prehistory to Modernity LECT Thursday 14:00 16:00 14-15 BA-EG12 Seminar Room EG12 (16) Bartolome House Ayala,Gianna
AAP3006 Later Neolithic and Bronze Age Britain & Ireland SEM Wednesday 10:00 12:00 23-25, 27-28, 30, 34-35, 37 JW-501 JW - Hub 5 (10) Jessop West Johnston,Robert
AAP3008 Athens and the Black Sea LECT Monday 14:00 15:00 14 BA-BLG05 Seminar Room BLG05 (16) Bartolome House Rempel,Jane
AAP3008 Athens and the Black Sea SEM Monday 15:00 16:00 14 BA-BLG05 Seminar Room BLG05 (16) Bartolome House Rempel,Jane
AAP317 Archaeozoology PRAC Monday 09:00 12:00 23-30, 34, 37 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Salvagno,Lenny
AAP317 Archaeozoology PRAC Thursday 09:00 12:00 36 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Salvagno,Lenny
AAP324 Rome: Capital, Hinterland and Periphery LECT Monday 15:00 17:00 23-30, 34 JW-330 JW - Seminar Room 3 (15) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP324 Rome: Capital, Hinterland and Periphery SEM Tuesday 14:00 15:00 26, 29, 34-35 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP6074 Mediterranean Landscapes LECT Monday 13:00 14:30 23, 30 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP6074 Mediterranean Landscapes LECT Monday 13:00 14:30 27, 29 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP6083 Heritage, Museum and Field: Archaeology in Practice SEM Wednesday 12:00 13:00 23, 27, 29 JW-114 JW - Hub 1 (10) Jessop West Willmott,Hugh
AAP6084 Advanced Zooarchaeology PRAC Wednesday 09:00 11:30 34 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP6084 Advanced Zooarchaeology PRAC Wednesday 09:00 12:00 23-30 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP6097 GIS for Archaeologists WORKSHOP Tuesday 10:00 12:00 14 FC-B56 Computer Room B56 (38) Firth Court Ayala,Gianna
AAP6097 GIS for Archaeologists PRAC Thursday 11:00 12:00 14-15 HB-E61 Computer Room E61 (36) Hadfield Building Dwan,Christopher
AAP61001 Archaeology in the Classical Mediterranean SEM Tuesday 10:00 11:30 14 JW-215 JW - Hub 2 (10) Jessop West Rempel,Jane
AAP61003 Assemblage Analysis PRAC Monday 14:00 15:00 23 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP61003 Assemblage Analysis ANI PRAC Tuesday 14:00 17:00 24-30 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP61003 Assemblage Analysis ANI PRAC Tuesday 14:00 17:00 35 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP61003 Assemblage Analysis PRAC Tuesday 14:00 16:00 36 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Albarella,Umberto
AAP61003 Assemblage Analysis HUM PRAC Monday 14:00 17:00 24-30 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Craig-Atkins,Lizzy
AAP61004 Applied Bioarchaeological Science LECT Thursday 15:00 16:00 34 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Purchase,Samantha
AAP61004 Applied Bioarchaeological Science PRAC Thursday 15:00 17:00 23-30 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Purchase,Samantha
AAP6107 Roman Italy and its Hinterland LECT Monday 15:00 17:00 23-30, 34 JW-330 JW - Seminar Room 3 (15) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP6107 Roman Italy and its Hinterland SEM Tuesday 11:00 12:00 25, 27, 29, 34-35 JW-501 JW - Hub 5 (10) Jessop West Vucetic,Sanja
AAP6141 Landscapes in archaeology: methods & perspectives PRAC Monday 09:00 16:00 15 BIO-B08 Materials Science Lab Ella Armitage Building Merrony,Colin
AAP6142 Landscape Survey Project SEM Monday 09:00 11:00 30 JW-401 JW - Hub 4 (10) Jessop West Johnston,Robert
AAP6142 Landscape Survey Project SEM Monday 09:00 12:00 23-24 JW-401 JW - Hub 4 (10) Jessop West Johnston,Robert
AAP6142 Landscape Survey Project PRES Monday 09:00 12:00 37 JW-317 JW - Hub 3 (10) Jessop West Strapazzon,Guglielmo
AAP6142 Landscape Survey Project SEM Monday 09:00 11:00 25-26 JW-401 JW - Hub 4 (10) Jessop West Strapazzon,Guglielmo
AAP6142 Landscape Survey Project SEM Monday 09:00 11:00 27-29 JW-401 JW - Hub 4 (10) Jessop West Strapazzon,Guglielmo
AAP6143 Later Neolithic & Bronze Age Britain & Ireland SEM Monday 11:00 13:00 30 9MS-G03 Seminar Room G03 (27) 9 Mappin Street Johnston,Robert
AAP6143 Later Neolithic & Bronze Age Britain & Ireland SEM Tuesday 15:00 17:00 23-25, 27-28, 35 JW-202 JW - Seminar Room 2 (15) Jessop West Johnston,Robert
AAP6144 Quantitative methods in anthropology and archaeology LECT Friday 13:00 15:00 23-27, 29-30, 34 HB-E61 Computer Room E61 (36) Hadfield Building Kuykendall,Kevin
AAP6144 Quantitative methods in anthropology and archaeology PRAC Friday 13:00 15:00 28, 36 HI-G39A Hicks - Computer Room G39A (30) Hicks Building Kuykendall,Kevin
AAP6146 Reinventing Archaeology LANGSUP Wednesday 14:00 16:00 14 9MS-123 Seminar Room 123 (18) 9 Mappin Street Valiou,Evdokia
AAP6146 Reinventing Archaeology SEM Wednesday 11:00 12:30 14 PC-B51a Seminar Room B51a (16) Portobello Centre Vucetic,Sanja
AAP6148 Investigating Ancient Environments LECT Friday 14:00 16:00 14 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Ayala,Gianna
AAP6154 Human Evolution: Theory and Practice in Research SEM Friday 15:00 16:50 26-30, 35-37 JW-317 JW - Hub 3 (10) Jessop West Kuykendall,Kevin
AAP6154 Human Evolution: Theory and Practice in Research SEM Friday 15:00 16:50 38 PC-B51 Seminar Room B51 (30) Portobello Centre Kuykendall,Kevin
AAP6219 Digital Cultural Heritage: Theory and Practice LECT Friday 11:00 13:00 23-24 HB-G55 HB - LT 20 (82) Hadfield Building Kuykendall,Kevin
AAP6219 Digital Cultural Heritage: Theory and Practice LECT Friday 11:00 13:00 35 DIA-205 DIA - Workroom 3 (80) Diamond Kuykendall,Kevin
AAP6219 Digital Cultural Heritage: Theory and Practice LECT Friday 11:00 13:00 28 BA-DB13 Seminar Room DB13 (90) Bartolome House Moreland,John
AAP6219 Digital Cultural Heritage: Theory and Practice LECT Friday 13:00 15:00 34 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Pozzer,Guilherme
AAP6219 Digital Cultural Heritage: Theory and Practice SEM Friday 11:00 13:00 34 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Pozzer,Guilherme
AAP637 Heritage, Place and Community LECT Monday 15:00 16:00 23-30, 34, 37 HI-K14 Hicks - K14 (54) Hicks Building Fennelly,Katherine
AAP637 Heritage, Place and Community LECT Tuesday 13:00 15:00 36 DB-C12h Seminar Room C12h (20) Dainton Building Fennelly,Katherine
AAP637 Heritage, Place and Community SEM Tuesday 14:00 15:00 23-30, 34-35, 37 38MS-101 101 - Classroom 7 (20) 38 Mappin Street Fennelly,Katherine
AAP637 Heritage, Place and Community LECT Wednesday 11:00 12:00 35 DIA-G05 DIA - Workroom 2 - G05 (80) Diamond Fennelly,Katherine
AAP637 Heritage, Place and Community LANGSUP Wednesday 11:00 13:00 26 DIA-G05 DIA - Workroom 2 - G05 (80) Diamond Valiou,Evdokia
AAP637 Heritage, Place and Community LANGSUP Wednesday 11:00 13:00 36 HI-H10 Hicks - LT 10 (50) Hicks Building Valiou,Evdokia
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation LECT Tuesday 15:00 16:00 34 PLB-D06 PLB - Design Studio 1 - D06 (40) Pam Liversidge Building Bennet,John
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation LECT Tuesday 15:00 17:00 23 PLB-D06 PLB - Design Studio 1 - D06 (40) Pam Liversidge Building Bennet,John
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation PRES Thursday 10:00 13:00 35-36 RRB-B79 Seminar Room B79 (44) Richard Roberts Building Fennelly,Katherine
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation PRES Thursday 15:00 18:00 35-36 HI-F41 Hicks - F41 (40) Hicks Building Fennelly,Katherine
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation 4 SEM Tuesday 15:00 16:30 24, 26, 28, 30 HI-F28 Hicks - F28 (40) Hicks Building Fennelly,Katherine
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation 1 SEM Thursday 10:00 11:30 24, 26, 28, 30 RRB-A87 Seminar Room A87 (47) Richard Roberts Building Kuykendall,Kevin
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation 2 SEM Tuesday 15:00 16:30 24, 26, 28, 30 DIA-G04 DIA - Workroom 1 - G04 (68) Diamond Merrony,Colin
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation 3 SEM Tuesday 15:00 16:30 24, 26, 28, 30 HI-D12 Hicks - LT 4 (52) Hicks Building Moreland,John
AAP641 Research Design: Planning, Execution and Presentation LANGSUP Thursday 10:00 12:00 29 PC-C02_A Seminar Room C02 A (70) Portobello Centre Valiou,Evdokia
AAP659 Archaeobotany PRAC Wednesday 10:00 13:00 14-15 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Longford,Catherine
AAP681 Biological Anthropology II LECT Friday 09:00 11:00 23-30, 34 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Craig-Atkins,Lizzy
AAP681 Biological Anthropology II LECT Wednesday 13:00 14:00 23-26, 28-30 38MS-G03 G03 - Classroom 3 (20) 38 Mappin Street Craig-Atkins,Lizzy
AAP681 Biological Anthropology II SEM Wednesday 12:00 14:00 27, 34 38MS-205 205 - Classroom 11 (20) 38 Mappin Street Craig-Atkins,Lizzy
AAP683 Human Anatomy LECT Wednesday 09:00 10:00 14-15 9MS-124 Seminar Room 124 (21) 9 Mappin Street Maaranen,Nina
AAP683 Human Anatomy PRAC Wednesday 14:00 16:00 14 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Maaranen,Nina
AAP685 Human Osteology LECT Tuesday 11:00 13:00 14 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Maaranen,Nina
AAP685 Human Osteology PRAC Tuesday 09:00 11:00 14 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Maaranen,Nina
AAP693 Evolutionary Anatomy PRAC Monday 10:00 11:00 23-30, 34 JW-317 JW - Hub 3 (10) Jessop West Kuykendall,Kevin
AAP693 Evolutionary Anatomy PRAC Tuesday 10:00 12:00 23-30, 34-35 BIO-B09 Bioarcheology Lab Ella Armitage Building Kuykendall,Kevin

Directory of Modules for this department (Calendar Supplement II)

|

Western Bank, Sheffield, S10 2TN, UK